Student Achievements

Sri Manakula Vinayagar Engineering College

Details Of the Student Achievements

TCS Testimony – 2015

Final

Students: James Martin &Sugundhan

Award: First Prize

Prize: Rs. 2,00,000.00 with IMAC Desktop and Internship

achievements.jpg

Round 1 – Shortlisted Students (7 Teams)

Sl. No. Students Year
1 Rekha
Sandhiya
IV
2 Akshaya
Revathy
3 Priyadharshini
Pavithra
4 Sugundhan
James Martin
III
5 Rohit
Prakash
6 Ashwini
Suganya
7 Yogaraj
Vincent

TCS CodeVita – 2015

Round 1 - Student Shortlisted

Students Year
Prabhakaran IV
Umashankar
Swetha
Dhivya
Malar III
Minnaloli
Jothi
Yazhini
Ashwini II
Sheena
Chandra
Kalaiarasi

TCS Innovate

Round 1 Shortlisted – 2 Teams (Final Year)

Teams Students
Team 1 Raghavi
Geethanjali
Anjali
Team 2 Swetha
Dhivya
Dilshat Begam

TCS SMART Brain Challenge

Round 1 Shortlisted – 3 Teams (Final Year)

Sl. No. Students
1 Archana Sam
Archana
2 Praveena
Priyadharshini
3 Shanmugam
Bharthkumar

KAIZEN Express – Winner

Students: Priyanka, Vinothini, Swetha
Award: First Prize
Prize: Job Offer

ICTACT Youth Talk

Students: Bharath Ram. H
Award: Pre Final Result, Chennai

CIII – India Innovation Initiative – 2015

Students: Arungiri.A, Anubam.V & Venkatesh.V
Award: Shortlisted for Final Round, Delhi
Prize: Job Offer

Accenture Innovation Jockeys - 2015

Total No.of Teams Participated 30 Teams, Awaiting for Result

ArtInEx - TCS Artificial Intelligence Contest-2015

Total No.of Teams Participated 10 Teams

Motorola – Mobile Scholar Awards Programme - 2015

Total No.of Teams Participated 08 Teams

Technical Events  June 2015 – Nov 2015

S.No. Name of the student Year/ Sem Topic Date of Event Name of organizing Institution Position/Prize, if any received
1 C.Praveena II/III Tech connextion 12.08.2015 MIT,Puducherry III Prize

Technical Events

S.No. Name of the student Year/ Sem Topic Date of Event Name of organizing Institution Position/Prize, if any received
1 S.Deepak
S.Vishnu
III/V Quiz 24.07.2015 PKET,Karaikal I Prize
2 S.Balaguru
Parthiban
III/V Connection 24.07.2015 PKET,Karaikal I Prize
3 R.Bharathram III/V Paper Presentation(Agrotech Revolution) 24.07.2015 PKET,Karaikal I Prize
4 Archoit Anil III/V Paper Presentation(Saving Mother Earth) 24.07.2015 PKET,Karaikal II Prize
5 Deepak Divy Victorian III/V Skit 24.07.2015 PKET,Karaikal III Prize
6 Fernandes
Hariharasudhan
Karthick
Manikandan
Iyyappan
Sevvel
Deepak Divy Victorian
III/V Quiz 24.07.2015 PKET,Karaikal Participation
7 Deepak Divy Victorian
Fernandes
Hariharasudhan
Karthick
Manikandan
Iyyappan>
Sevvel
S.Vishnu
III/V Connection 24.07.2015 PKET,Karaikal Participation
8 Iyyappan III/V Paper Presentation(E-Governs) 24.07.2015 PKET,Karaikal Participation
9 Hariharasudhan III/V Paper Presentation 24.07.2015 PKET,Karaikal Participation
10 Sevvel
Fernandes
Karthick
III/V Easy Writting 24.07.2015 PKET,Karaikal Participation
11 K.Malarvizhi III/V Code Vita 7.8.2015
8.8.2015
TCS Round 1 cleared
12 S.Balaguru III/V Sumo Wars(Robotics) 08.08.2015 Velammal Engineering College,Chennai III Prize
13 S.Balaguru III/V Robo Race 12.08.2015 Prathyusha Institute of Technology and Management,Thiruvallur I Prize
14 Mohamed Ishrath
S.Vincent
III/V Code Surf 12.08.2015 MIT,Puducherry I Prize
15 J.Karpagavalli III/V Coffee wih Java 12.08.2015 MIT,Puducherry II Prize
16 M.Kavipriya
J.Karpagavalli
S.Subashini
Parthiban
Aravintharaj
III/V Code Surf 12.08.2015 MIT,Puducherry Participation
17 M.Kavipriya
J.Karpagavalli
S.Subashini
Parthiban
Aravintharaj
V.Vijayaragul
H.Bharath Ram
Faizal Ahmed
III/V Tech Quiz 12.08.2015 MIT,Puducherry Participation
18 M.Kavipriya
J.Karpagavalli
S.Subashini
Faizal Ahmed
III/V Coffee wih Java 12.08.2015 MIT,Puducherry Participation
19 S.Subashini
Parthiban
Aravintharaj
V.Vijayaragul
H.Bharath Ram
III/V Tech connextion 12.08.2015 MIT,Puducherry Participation
20 Mohamed Ishrath
S.Vincent
V.Vijayaragul
III/V Just a minute 12.08.2015 MIT,Puducherry Participation
21 V.Vijayaragul
H.Bharath Ram
III/V Online extempore 12.08.2015 MIT,Puducherry Participation
22 M.Kavipriya
J.Karpagavalli
III/V Gaming 12.08.2015 MIT,Puducherry Participation
23 S.Balaguru III/V Robo war 13.08.2015 Prathyusha Institute of Technology and Management,Thiruvallur I Prize
24 S.Balaguru III/V Robo Race 13.08.2015 Prathyusha Institute of Technology and Management,Thiruvallur II Prize
25 James
Suganthan
III/V Testimoni(National level contest) 13.08.2015 TCS,Chennai I Place
26 K.Rohit III/V Code Debugging 28.08.2015 Krishnaa college of Engineering & Technology, II Place
27 G.Roja
K.Shanmugapriya
III/V Code Debugging 28.08.2015 Krishnaa college of Engineering & Technology, Participation
28 S.Vigneswaran
K.Rohit
T.Selvanayagi
III/V Non-Technical events 28.08.2015 Krishnaa college of Engineering & Technology, Participation
29 N.Lavanya III/V Non-Technical events 28.08.2015 Krishnaa college of Engineering & Technology, Participation
30 K.Kavitha
Vidya Xavier
C.Kavya
A.UgineAnnai Theresa
Mumtajbegaum
S.Niranjana
C.Srileha
E.Angelin Christina
P.Abirami
M.Kavipriya
S.Subashini
M.Sangeetha
J.Karpagavalli.J
M.Shanmugapriya
K.Malavizhi
P.Nishanthiny
M.Sushmitha
R.Subamangalam
V.Aswini
S.Yuvarani
III/V Technical events 02.09.2015 SSN college of Engineering, Chennai Participation
31 S.Lavanya
P.Harika
III/V Technical events Sep,2015 Sathyabamauniversity,Chennai Participation
32 S.Balaguru III/V Indoor G.P 04.09.2015 SSN College of Engineering,Chennai III Prize
33 S.Balaguru III/V Sumo – Robotics 11.09.2015 Loyola Institute of Technology,Chennai I Prize
34 S.Balaguru III/V RC Nitro Car 11.09.2015 Loyola Institute of Technology,Chennai II Prize
35 S.Balaguru III/V RC Nitro Car 11.09.2015
&
12.09.2015
T.J.S.EngineeringCollege,Chennai I Prize
36 S.Balaguru III/V Robo War 14.09.2015
to
16.09.2015
Saveetha Engineering college,Chennai II Prize
37 S.Balaguru III/V RC Nitro Car 15.09.2015 PERI Institute of Technology,Chennai. I Prize

S.No. Name of the student Year/ Sem Topic Date of Event Name of organizing Institution Position/Prize, if any received
1 V.Vimal IV/VII Code Debugging 03.09.2015
&
04.09.2015
Arunai Engineering college,Tiruvannamalai I Prize
2 G.Sudharshanam
R.Kirubakaran
IV/VII Mobile App Development 03.09.2015
&
04.09.2015
Arunai Engineering college,Tiruvannamalai II Prize
3 R.Kirubakaran IV/VII Code Debugging 03.09.2015
&
04.09.2015
Arunai Engineering college,Tiruvannamalai III Prize
4 S.Jagasree@lalitha
M.shanmugapriya
IV/VII Paper Presentation 03.09.2015
&
04.09.2015
Arunai Engineering college,Tiruvannamalai III Prize
5 S.Vinodhini
S.Jagasree@lalitha
IV/VII Project Expo 03.09.2015
&
04.09.2015
Arunai Engineering college,Tiruvannamalai III Prize
6 S.Meenatchi IV/VII Poster Designing 03.09.2015
&
04.09.2015
Arunai Engineering college,Tiruvannamalai III Prize
7 S.Ajaykumar
V.Vimal
M.Shanmugam
IV/VII Mobile App Development 03.09.2015
&
04.09.2015
Arunai Engineering college,Tiruvannamalai III Prize
8 S.Ajaykumar
V.Vimal
M.Shanmugam
IV/VII Project Expo 03.09.2015
&
04.09.2015
Arunai Engineering college,Tiruvannamalai Participation

Workshops (June 2015 – Nov 2015)

S.No. Name of the student Year/ Sem Topic Date of Event Name of organizing Institution Position/Prize, if any received
1 I.Nivedha
Tamil Kannambal
M.Santhiya
V.Jayasri
G.Pavithra
S.Ranjithapriya
III/V Android 22.08.2015 Velammal Engineering College,Chennai Attended
2 A.Nivedha
C.Priyadharshini
S.Rajalakshmi
G.Nivedha
S.Jeevitha
B.Nirosha
A.Kayathiri
V.Aishwarya
S.Santhiya
M.Monica
Letchumi Devi Gandthi
M.Hyacintha Maris
DuponitElodie
G.Suganya
V.Aswini
M.Shanmugapriya
K.Ushanandhini
A.LeticiaNathali
III/V Cloud Computing Technology and Tools 11.09.2015
to
13.09.2015
Madras Institute of Technology, Chennai Attended

Technical Events

Year/Sem Technical Events No of students participated status
III/V Connection 1 II Prize
Robo war 10 I & II Prize
Quiz 18 I Prize
Testimoni 2 I Prize
Connection 18 I & III Prize
Non-technical event 12 Participation
Paper Presentation 4 Participation
Skit 2 III Prize
Essay writing 3 Participation
Other technical events 22 Participation
Coffee with Java 5 II Prize
Code debugging 2 II Prize
IV/VII Project Expo 10 II & III prize
Code debugging 10 I & III prize
Paper Presentation 2 Participation

S.No Year/Sem Workshop No.of Students Participated
1 III/V Android 5
2 III/V Cloud Computing Technology and Tools 19

Bagging University Gold Medals consistently for the past 6 Years (2007,2008, 2009, 2010, 2011, 2012)

  • Secured top 7 University Ranks(2007-2011)
  • Secured 12 out of 15 University Ranks (2008-2012)
  • Won 1st & 3rd - TCS MOBIWIZ Contest-2014
  • Offer Letter with Rs 1 Lakh (2011-2015)
  • Won the Title “Aspirations 2020”, Infosys - 2013
  • Winner - “A Great Performing College”, IBM TGMC
  • TCS - Testimony and Code vita.
  • IBM Masterminds.
  • Internships - Microsoft Research, TCS and Unisys.
  • GATE – Coaching Offered and cleared Gate Exam.
  • 50 Research Papers Published in various International Journals and Conferences.
  • Won prizes in Various National Level Events.
  • Students Pursuing Higher Studies in overseas.
  • Graduates are employed in various Banking Sectors.
  • Won 1st prize in Identifying Missing air craft competition.