Student Achievements

Sri Manakula Vinayagar Engineering College

Academic year 2015-2016

Sl. No. Name of the Student Year/Sem Name of the Event Date Name of the Organizing Institute Position/ Prize, if any received
1 Mohammed Shakeel IV/VII Android workshop 07.06.2015 U.N.I.Q technologies Participated
2 Mohammed Shakeel IV/VII Volley ball 06.07.2015 Dandabanial Club I prize
3 Mohammed Shakeel IV/VII Paper presentation 13.08.2015
to
14.08.2015
B.N.M Institute of technology ,Bangaluru Participated
4 G.Ranjitha II/III Workshop 21.08.2015
to
22.08.2015
Pondicherry Engineering college Participated
5 G.Ranjitha II/III One minit to win it 03.09.2015
to
04.09.2015
Sathyabama University II prize
6 G.Ranjitha II/III Paper presentation 03.09.2015
to
04.09.2015
Sathyabama University Participated
7 SenthilNathan.D Uvaraj.S II/III Line follower,Roboraley, Non-tech 04.09.2015 Agni college of technology Participated
8 Mohammed Shakeel IV/VII Technical symposium 05.09.2015 SSN college of engineering Participated
9 S.Kannan A.Shobika II/III Circuit-o-crite 9.09.2015
to
10.09.2015
SRM University, Participated
10 M.Karthigeyan II/III Code Mortem 9.09.2015
to
10.09.2015
SRM University, Participated
11 G.Ranjitha II/III Electrance+8 9.09.2015
to
10.09.2015
SRM University, Participated
12 Rahul .T III/V Paper presentation 11.09.2015 Coimbatore institute of technology I prize
13 V.Velmurugan II/III Table tennis 12.10.2015 Pondicherry university I prize

Academic year 2014-2015

SL.NO Name of the Student Year/Sem Name of the Event Date Name of the Organizing Institute Position/ Prize, if any received
1 G.Sathish II/IV/A State Tournament 15.01.2014 Manakula Vinayagar Institute of Techonology II prize
2 S.Madhan
S.yeshwanth
Srikanth
Biju paulson
II/III Robotics and embedded systems 08.08.2014
to
09.08.2014
Manakula vinayagar Institute of technology Participated
3 Gokul
Saran Raj
Criridharan
II/III Robotics and embedded systems 08.08.2014
to
09.08.2014
Manakula vinayagar Institute of technology Participated
4 Rajasekar II/III Technical Quiz 08.08.2014 Manakula vinayagar Institute of technology Participated
5 R.Jayapriya
P.Muzhumadhi
G.Devibala
III/V Placement oriented data structure 19.08.2014
to
20.08.2014
JEPPIAAR college of engineering Participated
6 K.Raghavi
R.Sheelapriya
Varalakshmy. M
III/V VLSI design 21.08.2014
to
22.08.2014
Pondicherry university Participated
7 Gowtham.S III/V Treasure Hunt 27-08-2014 MIT, Pondicherry II prize
8 Gowthaman .C
Yogaraja
IV/VII Circuit Maker 03-09-2014
to
04-09-2014
Pondicherry Engineering college I prize
9 Gowthaman .C
Yogaraja
IV/VII Circuit Debugging 03-09-2014
to
04-09-2014
Pondicherry Engineering college I prize
10 Gloria.D
Gayathri.R
III/V Dhamsarads 03-09-2014
to
04-09-2014
Pondicherry Engineering college I prize
11 Gloria.D
Gayathri.R
III/V 60-seconds 03-09-2014
to
04-09-2014
Pondicherry Engineering college II prize
12 Gowtham.S
Smruthi.R
III/V Technical Quiz 05.09.2014 SSN College of engineering, chennai II prize
13 Sheela Priya.E
Sarumathy.K
III/V Cinema 360o 03-09-2014
to
04-09-2014
Pondicherry Engineering college II prize
14 Sheela Priya.E
Sarumathy.K
III/V Dhamsarads 03-09-2014
to
04-09-2014
Pondicherry Engineering college III prize
15 S. Yashwanth
Vignesh@gobishankar
Mohammed Imran.T
Amgrith Biju Paulson.G
II/III Line Follower 03-09-2014
to
04-09-2014
Pondicherry Engineering college II Prize
16 Krishna Priya.K
Rathinadevi.M
Preethishree.I
Roshini.U
II/III Technical Quiz 03-09-2014
to
04-09-2014
Pondicherry Engineering college II Prize
17 K.Vigneshwaran Anto remoj II/III Workshop on Ethical Hacking 10-09-2014
to
12.09.2014
SRM Engineering college Participated
18 Anusha.S
Devadha.R
Savitha.C
III/V Paper Presentation 12.09.2014 Rajiv Gandhi Engineering college Participated
19 E.Periyanga
K.Anjana devi
S.Dhivya
III/V Paper Presentation 12.09.2014 Rajiv Gandhi Engineering college Participated
20 R.gayathiri
D.Gloria
III/V Workshop on robotics 12.09.2014
to
13.09.2014
SRM Engineering college Participated
21 S,Shanmugapriyan
seenivasan
II/IV symposium 12.09.2014 Rajiv Gandhi Engineering college Participated
22 K.Krishnapriya
Preethi sri
II/IV Workshop on robotics 12.09.2014
to
13.09.2014
SRM Engineering college Participated
23 S.Mohan raj
C,Gowthaman
IV/ 19.09.2014 SRK Engineering college Participated
24 B.Logeshwaran
K.V.Yokesh Raja
R.Pugazhendhi
III/VI Tech fest 31.12.2014
to
04.01.2015
IIT bombay Participated
25 T.Rahul
Biju palson
Gobi sankar
D.Raja Sekar
II/IV Workshop on robotics 12.09.2014 Rajiv Gandhi Engineering college Participated

Academic year Academic year 2013-2014

SL.NO Name of the Student Year/Sem Name of the Event Date Name of the Organizing Institute Position/ Prize, if any received
1 S.Lokesh Babu
M.Rajesh
K.Anu Prashanth
S.Pradhiv raj
III/VI Robo veda’13 14.08.2013
to
19.08.2013
SNIST, Hydradad Participated
2 Manibharathi.I
karthikeyan
II/IV Robo veda’13 14.08.2013
to
19.08.2013
SNIST, Hydradad Participated
3 Mahalakshme.S
Dhivya.V
III/VI Concurso 2013 17-08-2013 Dhanalakshmi srinivasan, perambalur Participated
4 A.Jaison Paul
Srikanth
Dhanapathi
III/VI Fuzzy logic controller 23.08.2013
to
24.08.2013
Coimbatore Institute of technology, Coimbatore Participated
5 M.Prabu
R.Gayathri
D.Gloria
II/IV Embedded system 4.09.2013 SSN college , Chennai Participated
6 S.Lokesh Babu
Hari Krishnan
Vignesh.R
III/VI robotics 5.09.2013 Kongunad engineering college Participated
7 S.Mohan raj III/V Photography 11-09-2013
to
12-09-2013
Pondicherry engineering college I prize
8 S.Mohan raj
M.Indhumathi
III/VI Photography 11-09-2013
to
12-09-2013
Pondicherry engineering college Participated
9 S.Lokesh Babu
M.Rajesh
III/VI robotics 13.09.2013
to
14.09.2013
Dhanalakshmi college of engineering Participated
10 Goukl sandeep.D II/III Gravitas 27.09.2013 Vellore Institute of technology Participated
11 S.Karthikeyan
S.Arul raj
IV/VII Testing and Calibration of Industrial Instruments 02-12-2013
to
06-12-2013
Advanced training Institute, Chennai Participated
12 S.Janarthanan III/V/A Kung-fu Tournament 28.12.2013 Mansuriya kung-fu International II prize
13 Goukl sandeep.D
Jayanthan
Logeshwaran.B
II/IV Robo soccer 04-01-2014
to
06-01-2014
Indian Institute of Technology Participated
14 R.Paranidaran
M.Muthu kumar
M.Dinesh kumar
III/VI PLC 20-01-2014
to
24-01-2014
Advanced training Institute, Chennai Participated
15 K.V.Yokesh raja II/IV Technical Quiz 23-01-2014
to
24-01-2014
Pondicherry Engineering College Participated
16 Smruthi.R
Gayathiri.R
Gloria.D
Jaya priya.R
II/IV Sixth Sense boltz 25-01-2014
to
26-01-2014
Madras Institute of technology, Chennai. Participated
17 S.Lokesh Babu
D.Iniyan
III/VI Robo Race 25-01-2014 Madras Institute of technology, Chennai. Participated
18 M.Rajesh
Hari krishnan
III/VI Circuit Debugging 25-01-2014 Madras Institute of technology, Chennai. Participated
19 M.Indhumathi
S.Mahalakshme
V.Dhivya
III/VI NI Lab VIEW core 1 & core 2 course 05-02-2014
to
09-02-2014
Vellamaal Engineering college Participated
20 E.Manikandan
J.Suresh
III/VI NI Lab VIEW core 1 & core 2 course 05-02-2014
to
09-02-2014
Vellamaal Engineering college Participated
21 K.Raghavi
R.Sheelapriya
II/IV Mitilence 2014 06-02-2014 Manakula Vinayagar Institute of Techonology Participated
22 K.Raghavi
R.Sheelapriya
II/IV Cybyrus’14 19-02-2014 Pondicherry engineering college Participated
23 K.V.Yokesh raja III/V Campus King 19-02-2014
to
20-02-2014
Pondicherry engineering college Participated
24 K.Sarumathi II/IV Connexions 19-02-2014
to
20-02-2014
Pondicherry engineering college I prize
25 K.V.Yokesh raja III/V Connexions 19-02-2014
to
20-02-2014
Pondicherry engineering college Participated
26 K.Sarumathi III/V Connexions 19-02-2014
to 20-02-2014
Pondicherry engineering college Participated
27 S.Lokesh Babu III/VI Short Film 26-02-2014 Pondicherry engineering college II prize
28 S.Gowtham II/IV Treasure Hunt 26-02-2014
To
27-02-2014
Pondicherry engineering college II prize
29 S.Dhivya III/V Arduinotics Workshop 28-02-2014 National Institute of technology Participated
30 E.Periyanga
K.Anjana Devi
III/V Routing all the way 01-03-2014 National Institute of technology Participated
31 Sheela priya.R
Varalakshmy. M
Suganthi.M
Jayapriya.R
III/V Arduinotics Workshop 01-03-2014 National Institute of technology Participated
32 S.Dhivya II/IV Code design 01-03-2014 National Institute of technology II prize
33 T.Aravind IV/VIII Project expo 14-03-2014 National engineering college II prize

Academic year 2012-2013

SL.NO Name of the Student Year/Sem Name of the Event Date Name of the Organizing Institute Position/ Prize, if any received
1 Ankit shah,
Harish,
Muthamizh
Raja prasanna
Subash,
Devakumar.O
III/VI Paper presentation (ELENTRUS”2012) 30.01.2012 Panimalar Engg College Participated
2 Bharanidharan
Arulraj
Kannapiran
Naaga pramodh
III/VI X-ROBOSENSO 02.02.2012 SASTRA University Participated
3 Arvind.D
Samuel Jagaraj.M
Sivaganesh.K
IV/VII Cricket Tournament 04.02.2013 Sri Manakula Vinayagar Engineering College IV Prize
4 Harish.K,Muthamizh
Raja prasanna,Subash.
Jeevita @ Janaga,Devakumar.
Gomathi.B,Jayasri.D
Saranya.S,Sowmya.M
III/VI QUADX Legged Robotics Workshop 07.02.2012 K.S.Rangasamy College of Tech Participated
5 Arvind.D
Samuel Jagaraj.M
Sivaganesh.K
IV/VIII Nexus 08.02.2012 Sri Manakula Vinayagar Engineering College I Prize
6 G. Sreenivasa Vishnu,
Agilan
Baskar
Anbarasu
III/VI SENSOR INTERFACE (PRAYATNA v 2.0) 09.02.2012 PSG college of Technology Participated
7 Kodeeswaran
Karthik R.M
Gopy Shankar
III/VI PLC (IMPULSE v 3.0) 09.02.2012 PSG college of Technology Participated
8 Idhayachandran
Vignesh@ Sajiram
Krishnaraj
Rajasekar
Jagadheep
Muralidharan
Dheebanandhan
Rajesh
III/VI ROBOTICS (kryptoz 2012) 09.02.2012 PSG college of Technology Participated
9 Govindhanam sreenivasa Vishnu,
Agilan
Arunkumar
Anbarasu
Aarthi
Valarmathi
Priyadharshini
Akshaya
III/VI FUZZY LOGIC 12.02.2012 Institute of Road Transport Technology Participated
10 Ankit Shah,
Harish,
Muthamizh
III/VI Paper Presentation 15.02.2012 Pondicherry Engg.College II Prize
11 Ishan ahmed Ismail
Varun M.C
Rejaz Mohammed
Zuhad
III/VI MCA MEET (NAKSHATRA” 2012) 18.02.2012 National Institute of Technology-Kerala Participated
12 Ankit shah
Muthamizh
Raja prasanna
Subash.
III/VI Paper presentation (ANOKHA-2012) 18.02.2012 Amrita Viswa Vidyapeetham University Participated
13 Rasmitha IV/VII Sports 19.02.2012 Sri Manakula Vinayagar Engineering College III Prize
14 Rasmitha IV/VII Sports 19.02. 2012 Sri Manakula Vinayagar Engineering College II Prize
15 Rasmitha IV/VIII Sports 19.02.2012 Sri Manakula Vinayagar Engineering College II Prize
16 Sangeetha.L
Humara.A
III/VI Paper presentation (BINOCS-2012) 25.02. 2012 Adhiyamaan college of engineering Participated
17 Ankit shah,
Harish,
Muthamizh
III/VI Paper presentation (GENESIS” 2012) 28.02.2012 Pondicherry Engg College Second Prize (Cash award Rs 500/-)
18 Sangeetha.L.
Akshaya.N,
G. sreenivasa Vishnu,
Basker.K,
Valarmathi.R
III/VI Paper presentation (TECHNO SPARK”12) 24.03.2012 Rajiv Gandhi Engg College Participated
19 M.Rajesh
S.Lokeshbabu
III/VI Robo Race 15.09.2013 University Of Engg Panruti III Prize

Inplant Training

SL.NO Name of the Student Year/Sem Date of visit No of days Name of the company
1 Banumathy.M
Sulthana Begum.M.R
Nandhini .J
III/V 6.6.2012
to
7.6.2012
3 Whirlpool Pvt.Ltd
2 Aravind.T
Mohammed Hasif
Abdul Ravoof.K
III/V 3.6.2012
to
15.6.2012
10 Regma Tiles
3 Sultana Begum.M.R
Manju.B
II/IV 29.11.2011
to
3.12.2011
3 Medalldiagonostic Precision
4 Manju.B III/V 4.6.2012
to
12.6.2012
7 Manatecpvt.Ltd
5 S.R.Aiswarriya
Vidhya.J
III/V 4.6.2012
to
12.6.2012
7 Bsnl
6 M.Geetha III/V 4.6.2012
to
12.6.2012
7 Nikhil Oil Refineries Pvt Ltd
7 N.Naagapramodh III/V 6.6.2012
to
7.6.2012
2 Shashan Pharmaceuticals
8 R.M.Karthik
R.Gopysankar
III/V 8.6.2012
to
12.6.2012
5 Lucas Tvs Pvt.Ltd
9 Sriram.S
Saravanakumar.S
Arulraj.S
III/V 6.6.2012
to
8.6.2012
3 Rane Madras Ltd
10 S.Vijai
R.Kodeesvaran
III/V 6.6.2012
to
8.6.2012
3 Pondicherry Power Co-Operation Ltd
11 S.Vijai
R.Kodeesvaran
Arulraj.S
Devamurugan.V
III/V 4.6.2012
to
9.6.2012
7 Ati,Chennai
12 Rasmitha
Shyamali .N
4.6.2012
to
12.6.2012
7 Keltron Control Ltd
13 Abdul Ravoof.K III/V 4.6.2012
to
12.6.2012
7 Regency Pvt Ltd
14 S.Janarthanan II/IV 3.6.2012
to
15.6.2012
10 Tucros
15 Aarthi.G II/IV 22.11.2011
to
26.11.2011
5 Bharat Sanchar Nigam Limited
II/IV 16.8.2011
to
17.8.2011
2 Supreme Auto Mech Private Limited
16 N. Akshaya II/IV 22.11.2011
to
26.11.2011
4 Bharat Sanchar Nigam Limited
II/IV 6.6.2011
to
10.6.2011
5 Prasar Bharati Doordarshan Kendra,Puducherry
17 Ankit Shah III/V 27.08.2012
to
31.8.2012
5 Government Of India Ministry Of Labour &Employement Directorate General Of Employement &Training
18 Harish.K III/V 27.08.2012
to
31.8.2012
5 Government Of India Ministry Of Labour &Employement Directorate General Of Employement &Training
19 Humara.A IV/VII 16.08.2012
to
17.08.2012
2 Supreme Automech Private Limited
20 K.Muralidharan IV/VI 29.11.2011
to
3.12.2011
5 Bharat Sanchar Nigam Limited
21 K.Muralidharan IV/VI 6.6.2011
to
10.6.2011
5 Prasar Bharathi Doordarshanan Kendra Pondicherry
22 Muthamizh III/V 29.11.2011
to
3.12.2011
5 Government Of India Ministry Of Labour &Employement Directorate General Of Employement &Training
23 R.Priyadharshini IV/VI Jan To Mar 2012 3months Technocrat Automation
24 Sangeetha L. IV/VI 16.8.2011
to
17.8.2011
2 Supreme Auto Mech Private Limited
IV/VI 14.6.2011
to
15.6.2011
2 Hcl Infosystems
IV/VI 22.11.2011
to
26.11.2011
5 Bharat Sanchar Nigam Limited
25 Saranya.S IV/VI 22.11.2011
to
26.11.2011
5 Bharat Sanchar Nigam Limited
IV/VI 8.6.11
to
14.6.11
7 Government Of Puducherry Electricity Department
26 Sowmya.M II/VI 1.6.2011
to
4.6.2011
4 Ucal Fuel Systems Ltd
II/VI 8.6.2011
to
14.6.2011
7 Electricity Department , Puducherry
II/VI 22.11.2011
to
26.11.2011
5 Bharat Sanchar Nigam Limited
27 Devakumar.O IV/VII 27.08.2012
to
31.8.2012
5 Government Of India Ministry Of Labour &Employement Directorate General Of Employement &Training
28 Rajaprasanna IV/VII 27.08.2012
to
31.8.2012
5 Government Of India Ministry Of Labour &Employement Directorate General Of Employement &Training
29 Jai Ganesh III/V 6.6.2012
to
8.6.2012
3 Rane Madras Ltd
30 Priyesh
Sangeeth.V.K
III/V 4.6.2012
to
12.6.2012
9 Keltron Control Ltd
31 Mohammed Shakeel IV/VII 03.06.2015
to
07.06.2015
5 U.N.I.Q technologies